Asfalt Kırığı Nedir?
Ankara Asfalt,  Blog

Asfalt Kırığı Nedir?

Asfalt kırığı nedir sorusu kapsamında pek çok detay vardır. Öncelikle asfalt malzemesi araba yollarının, yürüyüş yollarının ve otoparkların kaplanmasında kullanılan yaygın bir malzemedir. Dayanıklılığı ve hava koşullarına karşı direnci ile bilinmektedir. Ancak asfalt yüzeyinde zamanla çatlaklar ve asfalt kırığı oluşabilmektedir. Bu çatlaklar sadece kötü görünmekle kalmaz, aynı zamanda zamanında onarılmazsa daha büyük sorunlara da yol açabilmektedir.

Asfalt Kırığı Nasıl Onarılır?

  • Yüzeyin Temizlenmesi

Bir asfalt kırığı onarmanın ilk adımı yüzeyi temizlemekten gerekmektedir. Yani bir süpürge kullanarak çatlaktaki kalıntılar, gevşek asfalt ya da kirin temizlenmesi gerekmektedir. İnatçı kalıntıları çıkarmak için basınçlı yıkama makinesi de kullanılabilmektedir. Bir sonraki adıma geçilmeden önce ise alanın tamamen kuru olduğundan emin olunmalıdır.

  • Çatlağın Doldurulması

Bir sonraki adım asfalt kırığı doldurmaktır. Soğuk yama asfalt onarım ürünü ya da sıcak asfalt karışımı kullanabilir. Soğuk yama ürünleri torbalarda gelmektedir ve kullanımı kolaydır. Ancak sıcak asfalt karışımları kadar dayanıklı değildir. Sıcak asfalt karışımları daha dayanıklıdır ancak uygulamak için daha fazla ekipman ve deneyim gerektirmektedir.

Soğuk yama ürünü uygulamak için doğrudan çatlağa dökülmelidir ve eşit şekilde yaymak için bir mala kullanılmalıdır. Ürün çatlağın içine sıkı bir şekilde bastırılmalıdır. Ayrıca çatlağın tüm derinliğini doldurduğu konusunda emin olunması gerekmektedir. Sıcak asfalt karışımları için sıcak karışımı çatlağa dökmek için bir kürek kullanılmalıdır. Ardından da sıkıştırmalıdır.

  • Yüzeyin Düzleştirilmesi

Çatlak doldurulduktan sonra onarım yüzeyini düzeltmek için bir mala veya macun bıçağı kullanılmalıdır. Yüzeyin çevredeki asfaltla aynı seviyede olduğundan emin olunmalıdır. Onarım çevredeki asfalttan daha yüksekse takılma tehlikesi yaratacaktır.

  • Yüzeyin Kapatılması

Son adım ise yüzeyi kapatmaktır. Onarımı daha fazla hasardan korumak ve suyun çatlağın içine sızmasını önlemek için bir dolgu macunu kullanılmalıdır. Bu dolgu macunun muntazam bir şekilde kullanılması önemlidir.

Sonuç olarak bakıldığı zaman bir asfalt kırığının onarımı zor bir işlem değildir. Ancak hazırlık ve detaylara dikkat edilmesini gerektirmektedir. Bu adımlar izlenerek asfalt yüzeyi onarabilmekte ve daha fazla hasar önlenebilmektedir. Bu doğrultuda profesyonel asfalt firmaları ile iletişime geçilerek asfalt kırığı onarım hizmeti alınabilmektedir.