Beton Asfalt Nasıl Yapılır
Ankara Asfalt,  Ankara Asfalt Firmaları,  Asfalt Firmaları,  Blog

Beton Asfalt Nasıl Yapılır?

Beton asfalt nasıl yapılır sorusu bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen bireylerin sorduğu önemli sorulardan bir tanesidir. Betondan asfaltın nasıl yapıldığı ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi alarak bu konu da en iyi şekilde bilgi edinebileceğinizi unutmayın.

Beton Asfalt Size Ne Sağlar?

Cadde ve otoyol kaplamalarının yapımında, betonla yapılan rijit kaplamaların asfaltla yapılan; esnek kaplamalara göre bazı avantajları vardır. Başlıcaları şunlardır:

Daha Düşük Toplam Maliyetler

Aynı tasarım dönemi için, tüm maliyetler eklendiğinde, sert döşeme genellikle daha ucuzdur. Bu, esas olarak, beton kaplama durumunda çok daha düşük ve neredeyse sıfır olan bakım maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Öte yandan beton yol, asfalt kaplamaya göre daha uzun ömürlüdür.

Yol İşletme Maliyeti

Beton asfalt nasıl yapılır? Bu nedenle beton kaplamalar, düz bir yüzeye sahip oldukları için araçların ömrünü uzatır hasar görmelerini önler ve bakımlarını en aza indirir. Römork kamyonlarda yakıt tüketimi maliyeti %20’ye varan oranda azaltılmakta.

Bakımın Sosyal Maliyeti

Ancak asfalt kaplamaların yeniden kaplanmasında dolambaçlı yollar yapılan ve alternatif güzergahlar etkinleştirilmekte. Komşulara ve kullanıcılara zarar veren yönler. Beton yapılarda bu hususlar en aza indirilmiştir.

İnşaat Kolaylığı

Her şeyden önce yüksek performanslı hazır beton santralleri ve son derece; özel makineler ile beton yol yapım maliyetleri düşürülmüştür. Sokaklarda sabit kalıp, yollarda kayar kalıplı makineler kullanılmaktadır.

Dayanıklılık

 Böylece beton yüzeyler daha uzun süre dayanır. İstatistiksel olarak beton yolların tasarım yük kapasitelerinin üç katına kadar dayandığı ve havalimanı kaldırımlarında; iki katı kadar dayandığı gösterilmiştir.

Dayanım

Beton, benzin ve motorinin dökülmesine, aynı şekilde havanın etkilerine bozulmadan direnmekte. Böylece beton kaplamalar, ağır vasıtaların aktardığı yüklere daha iyi direnç gösterir. Öte yandan beton zamanla dayanım kazanır ve asfaltta bazı yağ emülsiyonlarını kaybederek rengini siyahtan griye çevirir ve kırılgan hale gelir.

Yüksek Sıcaklıklara Dayanıklılık

Hidrolik beton ısıdan etkilenmemekte, yapışmaz, bazı bileşenleri uçucu değildir (kirletici değildir). Sıcak bölgelerde (özellikle kentsel alanlarda) serin kalır, ortamın sıcaklığını düşürür.

Beton Asfalt Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Beton asfalt fiyatlarını belirleyen pek çok unsur vardır. Her şeyden önce fiyatlar ile ilgili detaylı ve profesyonel bir şekilde bilgi sahibi olmak isteyen bireylerin bizimle iletişime geçmeleri yeterlidir.