Asfalt Boyası Nedir?
Ankara Asfalt,  Blog

Asfalt Boyası Nedir?

Asfalt boyası asfalt yüzeylerinin renklendirilmesi için kullanılan bir boyadır. Bu boya asfalt yüzeylerinin görünümünü iyileştirmek ve yıpranmayı azaltmak için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra asfalt yüzeylerinin kirlenmesini önlemek için de kullanılmaktadır. Asfalt boya genellikle karıştırılan bir asfalt emülsiyonu ve renklendirici olarak pigmentler içermektedir. Uygulaması için ise profesyonel makineler ya da elle uygulama yöntemleri kullanılabilmektedir.

Asfalt Boyası Nasıl Yapılır?

Asfalt boyası yapımı için pek çok detay vardır. Bu kapsamda asfalt boyasının uygulanması için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir:

Temizlik: İlk olarak asfalt yüzeyin temizlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak yüzeydeki asfaltın yüzeyinden çamur ya da diğer atıkların temizlenmesi şarttır.

Islak Yüzey: İkin adımda asfalt yüzeyinin iyice ıslatılması gerekmektedir. Bu durum asfalt yüzeyinin daha iyi boyanmasını sağlamaktadır.

Boya Uygulama: Asfalt boyası uygun bir fırça, rulo ya da makine ile yüzeye uygulanmalıdır. Boyanın kalınlığı ve kapatma gücü ise önceden belirlenen spesifikasyonlara göre ayarlanmalıdır.

Kuruma: Boyanın uygulanmasının ardından kurumasını beklemek gerekmektedir. Bu genellikle birkaç saat sürmektedir.

Bitiş: En sonunda ise asfalt boyasının kurumasının ardından boya yüzeyinde oluşan hataların düzeltilmesi gerekmektedir. Bu adım atlandığı takdirde kötü görüntülerin oluşma ihtimali vardır.

Bu adımlar boya uygulama için temel adımlardır. Dolayısıyla spesifik bir projede boya ürünün kullanımı yönergesi uygulama prosedürleri ve gerekli güvenlik önlemleri göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Asfalt Boyasını Kim Yapar?

Asfalt boyası genellikle bir asfalt şirketi tarafından uygulanmaktadır. Ancak bazı yol çalışmaları için özel hizmetler de mevcuttur. Bu kapsamda bunları uygulayan şirketler de mevcuttur. Asfalt boyasının fiyatları ise uygulamanın yapılacağı alanın büyüklüğü, yol durumu, ihtiyaç olunan boya miktarı ve uygulama için gereken ekipmanlar gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bir asfalt boyasının işlemi için fiyat tahmini yapma adına işlem yapılacak alanın detaylarının bilinmesi gerekmektedir. Çünkü detaylar öğrenilmeden alan için ne kadar boya kullanılacağı ve ne kadar işçilik gerekeceği gibi detaylar tahmin edilemez. Bu detayların sağlanmasının ardından asfalt boyası işlemlerine başlamak için hiç bir engel kalmayacaktır.