Asfalt Neden Beyazlar?
Blog

Asfalt Neden Beyazlar?

Asfalt yollar, otoparklar ve araba yolları inşa etmek için kullanılan oldukça popüler bir malzemedir. Ancak bazen beyaza dönüşür ve pek çok insan için kafa karışıklığına neden olur. Bu olgu ağartma ya da beyazlatma olarak bilinmektedir ve birkaç nedeni vardır. Bu nedenler aşağıdaki gibidir.

Oksidasyon: Asfaltın beyazlamasının ilk nedeni oksidasyondur. Oksijen asfalttaki hidrokarbonlarla reaksiyona girerek yüzeyin açık renkli olmasına neden olur. Dolayısıyla zaman içerisinde belirli elementlere tekrarlayarak maruz kalmak asfaltın daha açık hale gelmesine neden olabilmektedir.

Güneşe Maruz Kalma: Asfaltın beyazlaşmasına katkıda bulunan diğer faktörde uzun süre güneş ışığına maruz kalmaktır. Güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınları asfalt bağlayıcısını parçalar ve renginin daha açık olmasına neden olur.

Su: Su da asfaltın beyazlaması için etkili olabilmektedir. Bu doğrultuda su asfaltın içine nüfuz eder, mineraller ve hidrokarbonlarla reaksiyona girer ve böylelikle asfaltın renginin açılmasına neden olur.

Bakım Eksikliği: Son olarak asfaltın beyazlaması bakım eksikliğinden de kaynaklanabilmektedir. Asfalt düzgün bir şekilde kapatılmazsa zamanla renginin daha açık hale gelmesi daha olasıdır.

Sonuç olarak bakıldığı zaman asfalt beyazlaması oksidasyon, güneşe maruz kalma, su ve bakım eksikliği nedeniyle meydana gelebilen yaygın bir olgudur. Asfaltın beyazlaşmasını önlemek için asfalt yüzeyin düzgün bir şekilde kapatılması ve bakımının yapılması önemlidir. Dolayısıyla asfaltın beyaza döndüğü fark edilirse daha fazla hasarı önlemek ve yüzeyin ömrünü uzatmak için bu sorunun mümkün olan en kısa sürede ele alınması önemlidir.

Asfalt Beyazlarsa Ne Olur?

Asfalt beyazlaması asfalt parçacıklarını bir arada tutan bağlayıcı güneşe ve hava koşullarına maruz kaldığında meydana gelir. Bu durum bağlayıcının parçalanmasına ve asfaltın koyu rengini kaybetmesine neden olabilmektedir. Beyazlama yoğun güneş ışığı ve yüksek sıcaklıkların yanı sıra çok fazla trafik ve yüzeyde aşınma ve yıpranma olan bölgelerde yaygın görülmektedir.

Beyazlama tipik olarak asfaltın yapısal bütünlüğünü etkilemese de yüzeyi daha gözenekli, su ve diğer unsurlardan zarar görmeye eğilimli hale getirebilmektedir. Buna ek olarak, beyazlayan asfalt kötü görünebilmektedir. Görünümünü eski haline getirmek için ise yeniden asfaltlama ya da yüzey yenileme gerektirebilmektedir.

Asfalttan yüzey beyazlaşmaya başladığında fark edilirse sorunun mümkün olan en kısa sürede ele alınması önemlidir. Durumu değerlendirmek ve en iyi eylem planını önermek için bir asfalt firması ile görüşülebilir. Bu yüzeyin basitçe temizlenmesini veya daha fazla hasardan korunması için bir dolgu kaplaması uygulanmasını içerebilmektedir. Daha ciddi durumlarda ise yeniden asfaltlama veya yüzey yenileme gerekli olabilir.