Asfalt Bakımı
Ankara Asfalt,  Blog

Asfalt Bakımı Nasıl Yapılır?

Asfalt bakımı ile alakalı pek çok ayrıntı bulunmaktadır. Bu kapsamda asfalt araba yollarındaki çukur ve çatlak gibi kusurların fark edildikten sonra mümkün olduğunca en kısa süre zarfında doldurulması gerekmektedir. Bu işlem kusurların yayılmasını engellemektedir.

Asfalt yollardaki çukurların doldurulması adına kullanılan malzemeler kısa süreli bir çözüm şeklinde bir ev geliştirme mağazasından alınabilmektedir. Fakat bu doğrultuda her zaman asfalt kaplama yapan firmalara başvurulması doğrudur. Çünkü bu noktada muhtemel bir şekilde onarım ve inceleme gerektiren temel sorunlar bulunmaktadır.

Asfalt yolun üzerinde görülen çukurların fark edilmesinin ardından en kısa sürede yamalanması gerekmektedir. Bu işlem çukurların üzerinden geçilerek çukurların büyümesini ya da daha çok hasar oluşmasını önlemektedir. Bu çukurların yamalanmadan önce çubuk, taş ve yaprak gibi yabancı nesnelerden arındırılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra asfaltta bu tarz sıkıntıların yaşanmaması için asfalt sızdırmazlık kaplaması ve şeritler halinde onarım gibi işlemler de yapılabilmektedir.

Asfalt Bakımı Sızdırmazlık Kaplaması

Sızdırmazlık kaplamasının asfalt yolların yeni kurulmasından yaklaşık olarak 2 yıl sonra yapılması gerekmektedir. Bu işlem asfalt bakımı sağlamaktadır. Asfalt sızdırmazlık kaplaması sayesinde asfalt zemin daha sağlam ve yeni bir görünüme kavuşmaktadır. Bu asfalt bakımı güneşten gelecek zararlı ışınların asfaltın taban katmanına zarar vermesini engellemektedir. Üstelik çukur oluşumunu ve çatlamaları da önlemektedir. Asfalt kaplamalarının sağlamış olduğu faydalar ile ilgili detaylar ise şu şekildedir:

Yatırımın korunmasını sağlayıp kaldırımların ömrünü uzatmaktadır.

Uzun vadeyi kapsayan onarım maliyetlerini azaltmaktadır.

Binaların, peyzajların ve evlerin görünümünü iyileştirmektedir.

Kaplama yüzeyinde yer alan buz ve karların erime süresini hızlandırmaktadır.

Kaldırımları yağmurdan, su girişinden, kardan ve don hasarından korumaktadır.

Kaplama yüzeyini kimyasal dökülmelerinden, oksidasyondan ve yağdan korumaktadır.

Şeritler Halinde Onarım

Asfalt bir yolda çok şeride sahip üst yapının yalnızca bir şeridine ya da yol platformunun bir bölümüne tipik olarak tekerler izi ve izlerinin kapsamında yapılan asfalt bakımı işlemleri çukur onarıma benzemektedir. Çoğunlukla aşırı deformasyon ya da yaygın çatlakların oluştuğu şeritte yahut şeridin bir bölümünde drenaj hattı ya da altyapı tesisatı yapılması adına yol platformu üzerine açılan trafik şeridinde ve kanallarda bakım ve yenilenme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu tip asfalt bakımı işlemlerinde yama yapımındaki gibi yol tabakası üzerinde yer alan bozuk alanların kazıması ve aynı şekilde yapılması sağlanmalıdır. Fakat bu işlemlerin uygulama derinliği bozuk olan malzemeninkinden daha fazla olabilmektedir.