Modifiye Asfalt
Ankara Asfalt,  Blog

Modifiye Asfalt Nedir?

Modifiye asfalt kullanımı oldukça elverişli olan bir çözüm seçeneği olarak tercih edilmektedir. Dünya genelinde ve Türkiye’de zaman geçtikçe artış gösteren trafik sorunundan dolayı yüksek seviyede ağırlığı olan araçların asfalt kaplamasının yüzey kısmında oluşturduğu hasarlar, ondulasyon ve tekerlek izleri artış eğilimindedir. Dolayısıyla bu artış eğilimine dengesiz olarak değişen iklim şartlarının da eklenmesiyle beraber sıcak asfaltın kaplamalarını çok daha sağlam bir hale getirecek olan modifiye asfalt çözümü gündeme gelmiştir.

Bu kapsamda yol yüzeyi yapım aşaması için kullanılan asfalt çimentosunun çeşitlilik gösteren iklim koşulları içerisinde dayanıklı bir hal alması ve performans artışı için polimer şeklinde isimlendirilen kimyasal maddeler aracılığıyla asfalt çimentosunun içerik özelliğinin arttırılması sağlanmaktadır. Bu işlem için gerekli olan malzemeler ise plastomer ve elastomer tipine sahip polimerler olmaktadır. Bu doğrultuda modifiye asfaltın üzerine etkisi yapılan etkenler şöyledir:

Kullanılan maddelerinin tipi,

Kullanılan katkı maddelerinin miktarı,

Üretim aşamasının şart ve teknikleri,

Asfalt çimentosunun kimyasal ya da yapısallığının kullanılan polimerle olan uygunluk hali.

Modifiye Asfalt Neden Kullanılır?

Modifiye asfalt neden kullanılır sorusu için verilebilecek cevaplar oldukça detaylıdır. Bu detaylar şu şekildedir:

Modifiye asfaltlar deforme ve kırılma gibi problemlere karşılık olarak mukavemeti dikkate değer bir şekilde arttırmaktadır.

Asfalt çimentosu doğrultusunda servisin sıcaklık aralığının genişlemesi sağlanmaktadır. Bu noktada sıcaklık değişimlerine karşılık olarak hassaslığı düşürmektedir ve yumuşama noktalarını yükseltip kırılganlık noktalarını indirmektedir.

Modifiye asfaltlar tekrarlayan yüklerin doğrultusunda koruma ve mukavemeti yükseltmektedir. Bu yüzden güvenlik açısından önem arz etmektedir.

Polimer modifiye bitüm adhezyon iyileştiğinde yaşlanmalarda ve bozulmalarda yavaşlamayı sağlamaktadır.  

Modifiye asfaltlar yol kaplamaları kapsamında tekerler izlerine ve yorulmalara karşı dayanıklılık oranını yükseltmektedir. Bu yüzden bozulmaların önüne geçilebilmektedir.

2023 Modifiye Asfalt Fiyatları

2023 modifiye asfalt fiyatları pek çok faktöre bağlı olacak şekilde değişkenliğe uğramaktadır. Dolayısıyla modifiye asfaltın fiyatları kapsamında genel bir fiyat aralığı verilmesi doğru olmamaktadır. Modifiye asfaltın tedariki için kaliteli seçimler işlemden alınacak verimi arttırmaktadır. Bu doğrultuda güvenilir ve işinde profosyonel olan yetkili asfalt firmalarına başvurulması en doğru seçenektir.