Asfaltın Sahip Olması Gereken Özellikler
Ankara Asfalt,  Ankara Asfalt Firmaları,  Asfalt Firmaları,  Blog

Asfaltın Sahip Olması Gereken Özellikler

Asfaltın sahip olması gereken özellikler vardır. Söz konusu özellikler, asfaltların çok daha kullanışlı ve faydalı olmasını sağlamaktadır. Bu noktada siz de asfaltın sahip olması gereken çeşitli özellikleri merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Bizimle iletişime geçerek asfalt konusunda profesyonel destek alabilirsiniz.

Asfaltların Özellikleri

Asfalt kaplamanın stabilitesi, yükler (trafik) altında itme ve tekerlek izine dayanma kabiliyetidir. Stabil bir kaplama, tekrarlanan yükleme altında şeklini ve düzgünlüğünü korur; dengesiz bir kaplamada tekerlek izleri (kanallar), dalgalanmalar (yıkama tahtası veya ondülasyon) ve karışımın diğer kayma belirtileri gelişir.

Asfaltın sahip olması gereken özellikler bir kaplamanın stabilite özellikleri kaplamayı kullanması beklenen trafiğe bağlı olduğundan; gereksinimler ancak kapsamlı bir trafik analizinden sonra belirlenebilir. Stabilite spesifikasyonları trafiği yeterince idare edecek kadar yüksek olmalı; ancak trafik koşullarının gerektirdiğinden daha yüksek olmamalıdır. Çok yüksek bir stabilite değeri; çok sert ve dolayısıyla istenenden daha az dayanıklı bir kaplama üretir.

Bir karışımın kararlılığı, iç sürtünmeye ve kohezyona bağlıdır. Agrega partikülleri arasındaki iç sürtünme (partiküller arası sürtünme); şekil ve yüzey dokusu gibi agrega özellikleri ile ilgilidir. Kohezyon, bağlayıcının bağlanma yeteneğinden kaynaklanır.

Bir karışımda hem iç sürtünmenin hem de kohezyonun uygun bir derecesi, agrega parçacıklarının trafik tarafından uygulanan kuvvetler tarafından birbirlerinin yanından geçmesini engeller. Genel olarak, agrega parçacıklarının şekli ne kadar açısalsa ve yüzey dokusu ne kadar pürüzlüyse, karışımın stabilitesi de o kadar yüksek olacaktır. Yüksek iç sürtünme özelliklerine sahip agregaların bulunmadığı durumlarda, hafif trafiğin beklendiği yerlerde daha düşük sürtünme değerlerine sahip agrega kullanan daha ekonomik karışımlar kullanılabilir.

En Kaliteli Asfalt Çeşitleri

Kohezyonun bağlayıcı gücü, artan yükleme (trafik) oranı ile artar. Kohezyon ayrıca bağlayıcının viskozitesi arttıkça veya kaplama sıcaklığı azaldıkça artar. Ek olarak, belirli bir noktaya kadar artan bağlayıcı içeriği ile kohezyon artacaktır. Bu noktadan sonra, artan bağlayıcı içeriği, agrega parçacıkları üzerinde çok kalın bir film oluşturarak parçacıklar arası sürtünme kaybına neden olur. Bir kaplamada yetersiz stabilitenin birçok nedeni ve etkisi vardır. Bu noktada kaliteli ve güvenilir bir şekilde hizmet almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.