Kırmızı Asfalt Nedir
Ankara Asfalt,  Ankara Asfalt Firmaları,  Asfalt Firmaları,  Blog

Kırmızı Asfalt Nedir?

Kırmızı asfalt nedir? Asfaltın kırmızı boya ile boyanarak kullanılan şeklidir. Günümüzde bir çok alanda kolay bir şekilde kullanılan ve yaygın bir kullanım alanına sahip olan bu asfalt çeşitlerini tercih ederek çeşitli ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanması mümkün hale gelmektedir. Peki, kırmızı asfaltın sahip olduğu özellikler nelerdir? Gelin, tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Kırmızı Asfaltın Özellikleri

Bir asfalt kaplamanın dayanıklılığı; bağlayıcıdaki değişiklikler (polimerizasyon ve oksidasyon), agreganın parçalanması ve bağlayıcı filmlerin agregadan sıyrılması gibi faktörlere direnme yeteneğidir. Bu faktörler hava, trafik veya ikisinin bir kombinasyonunun sonucu olabilmektedir. Genel olarak, bir karışımın dayanıklılığı üç yöntemle arttırılabilmektedir. Onlar:

  • Maksimum bağlayıcı içeriği kullanarak,
  • Sıyırma dirençli agregadan oluşan yoğun bir derecelendirme kullanılması ve
  • Maksimum sızdırmazlık için karışımın tasarlanması ve sıkıştırılması

Maksimum bağlayıcı içeriği dayanıklılığı artırır çünkü kalın bağlayıcı filmler ince olanlar kadar hızlı yaşlanmama ve sertleşmemektedir. Sonuç olarak, bağlayıcı orijinal özelliklerini daha uzun süre korur. Ayrıca, maksimum bağlayıcı içeriği; kaplamadaki birbirine bağlı hava boşluklarının daha büyük bir yüzdesini etkili bir şekilde kapatarak su ve havanın girmesini zorlaştırır. Tabii ki, sıcak havalarda bağlayıcının genleşmesine izin vermek için kaplamada belirli bir oranda hava boşlukları açık bırakılmalıdır.

https://www.traditionrolex.com/14

Kırmızı asfalt nedir? Sağlam, soyulmaya dayanıklı agregadan oluşan yoğun bir derecelendirme, kaplama dayanıklılığına üç şekilde katkıda bulunabilmektedir. Yoğun bir derecelendirme, agrega parçacıkları arasında daha yakın temas sağlar. Bu, karışımın geçirimsizliğini arttırır. Sağlam, sağlam bir agrega, trafik yükü altında parçalanmaya direnmekte; ve sıyırma dirençli agrega; bağlayıcı filmi agrega parçacıklarından ayırmaya ve kaplamanın sökülmesine yol açmaya meyilli olan su ve trafiğin etkisine direnmektedir. Bazı koşullar altında, bir karışımın soyulmaya karşı direnci; soyulma önleyici katkı maddeleri veya sönen kireç gibi mineral dolgu maddeleri kullanılarak arttırılabilmektedir. Karışımın üstyapıya maksimum geçirimsizlik sağlayacak şekilde tasarlanması ve sıkıştırılması; üstyapıya hava ve su girişini en aza indirir.

Profesyonel Asfalt Hizmetleri

Siz de profesyonel ve kaliteli bir şekilde yarar sağlamak için doğru adrestesiniz. Her şeyden önce bizimle iletişime geçerek bu konuda detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.