Asfalt Çeşitleri

Asfalt Çeşitleri

Asfalt inşaat sektöründe yolların, araba yollarının, otoparkların ve daha fazlasının kaplanması gibi çeşitli uygulamalar için yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Her biri benzersiz özelliklere ve avantajlara sahip, farklı kullanım alanları için uygun hale getiren farklı asfalt çeşitleri mevcuttur.

Asfalt Çeşitleri ve Kullanım Alanları

  • Sıcak Karışım Asfalt (HMA)

Sıcak karışım asfaltlar (HMA) yolların, otoyolların ve havaalanı pistlerinin asfaltlanmasında en yaygın kullanılan asfaltlama türüdür. Kum, çakıl ya da kırma taş gibi agregaların petrol bazlı bir ürün olan asfaltın çimentosu ile karıştırılmasıyla yapılmaktadır. HMA yoğun trafik ve aşırı hava koşullarının neden olduğu aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklılığı ve direnci ile bilinmektedir.

  • Ilık Karışım Asfalt (WMA)

Ilık karışım asfaltlar (WMA) daha düşük üretim sıcaklığı, azaltılan emisyonları ve geliştirilen işlenebilirliği nedeniyle giderek daha popüler hale gelen yeni bir asfaltlama türüdür. WMA asfaltın karışımına katkı maddeleri eklenerek yapılmaktadır. Dolayısıyla bu da daha düşük sıcaklıklarda üretilmesini sağlayarak üretmek için gereken enerji miktarını azaltmaktadır. WMA tipik olarak yolların ya da otoyolların yanı sıra havaalanı pistlerinin asfaltlanması için kullanılmaktadır.

  • Gözenekli Asfalt

Gözenekli asfaltlar suyun içinden geçmesine izin veren bir asfaltlama türüdür. Dolayısıyla onu yoğun yağış alan veya drenajı zayıf olan alanlar için ideal seçim haline getirmektedir. Asfaltın karışımına özel bir bağlayıcı eklenerek yapılmaktadır. Bu da suyun alttaki toprağa süzülmesine izin veren gözenekli bir yüzey oluşturmaktadır. Gözenekli asfaltlar genellikle otoparklar, araba yolları ve düşük trafikli yollar için kullanılmaktadır.

  • Geçirgen Asfalt

Geçirgen asfaltlar gözenekli asfalta benzemektedir. Fakat daha fazla suyun geçmesine izin veren daha yüksek bir geçirgenlik oranına sahiptir. Geçirgen asfaltlar suyun daha hızlı süzülmesini sağlayan büyük gözenekler oluşturan kaba agrega karışımı kullanılarak yapılmaktadır. Geçirgen asfaltlar genellikle otoparklar, araba yolları ve düşük trafikli yollar için kullanılmaktadır.

  • Taş Mastik Asfalt (SMA)

Taş mastik asfaltlar dayanıklılığı, çatlamaya karşı direnci, mükemmel kayma direnciyle bilinen yüksek performanslı türdür. Asfaltın karışımına yüksek oranda taş eklenerek yapılmaktadır. Bu da yoğun trafiğe ve sert hava koşullarına dayanabilen yoğun, taş dolgulu bir yüzey oluşturmaktadır. SMA genellikle otoyollar, yollar ve havaalanı pistleri için kullanılmaktadır.

  • Modifiye Asfalt

Modifiye asfaltlar asfaltın karışımına polimerler eklenerek yapılan, performansını ve dayanıklılığını artıran bir asfaltlama türüdür. Modifiye asfalt genellikle yolların, otoyolların ve havaalanı pistlerinin asfaltlanmasının yanı sıra çatı kaplama uygulamalarında da kullanılmaktadır.