Asfalt döküm sıcaklığı
Ankara Asfalt,  Ankara Asfalt Firmaları,  Asfalt Firmaları,  Blog

Asfalt Döküm Sıcaklığı

Asfalt döküm sıcaklığı, asfalt ile ilgili önemli kavramlardan bir tanesidir. Asfaltın genel olarak döküm sıcaklığına göre farklı şekillerde sınıflandırılmaktadır.

Asfaltta biz yayalar için ve araçların her türlü hem yollar ve yolların her türlü söz; özellikle yinelenen kompozit yapıdır. Yanı sıra için binaların ve dever inşasına hendekler, kanalizasyon, menhol, erişim rampaları . Dayanıklılığı, sızdırmazlığı ve yapışması ile karakterizedir. Bu, mümkün olan en iyi sonucu garanti etmek için farklı işleri üstlenme için onu mükemmel bir malzeme yapmaktadır.

Asfalt Nedir?

Asfalt döküm sıcaklığı, farklı tipteki agregaların ve bitüm adı verilen bir hidrokarbon bağlayıcının karışımından elde edilen bir bileşiktir . Her ikisinin birleşiminden asfalt karışımı veya asfalt betonu adı verilen bitümlü bir karışım elde edilmekte. Asfalt kullanımları arasında aşağıdakileri vurgulayabilmekte:

Kaplama : Daha önce gördüğümüz gibi ister soğuk asfalt ister sıcak asfalt olsun; yolların ve farklı kaldırımların gerçekleştirilmesinin yanı sıra zamanın ve farklı iklim koşullarının neden olduğu çukurların ve çatlakların onarımında yaygın olarak kullanılır.

Asfalt Döküm Sıcaklığına Göre Asfalt Türleri

Farklı türdeki inşaatların veya yenilemelerin ihtiyaçlarına ve özelliklerine bağlı olarak, çeşitli asfalt türleri bulabiliriz . Bunlar , bulabileceğimiz farklı kullanım türleri için onları mükemmel yapan özelliklere sahiptir .

Soğuk Asfalt Betonu

Geleneksel soğuk yapım küp asfalttır. Halihazırda, çukurların onarımındaki etkinliğinin düşük olması nedeniyle; dayanıklılığının kısa olması ve onarımın geçici olması nedeniyle birçok belediye tarafından kullanımdan kaldırılmıştır. Ayrıca solvent ve emülgatör kullandığı için daha pahalı ve kirleticidir.

Geleneksel yöntemle sıcak üretildiğinde iki gün soğumaya bırakılan doğal polimerlerle modifiye edilmiş bir bitüm kullanan, plastik torbalarda paketlenip günlere kadar saklanabilen üretim teknolojisi sayesinde piyasada yenilikçi bir üründür.

Leke bırakmadığı için anında, hızlı, kolay ve temiz uygulamadır. Uyulamalar için ağır makine kullanımı gerekli değildir. Ve astar veya sızdırmazlık uygulamasına gerek yoktur.

Sıcak Asfalt Betonu

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tip asfaltın yüksek sıcaklıklarda işlenmesi gerekir . Yol ve otoyolların asfaltlanmasında mükemmel sonuç sağlar. Ancak, yüksek sıcaklıklara dayanabilen ve trafiği soğuk asfalttan çok daha uzun süre kesebilen özel makineler kullanmak gerekecektir.