Yol Yapım Aşamalarında Hangi Prosedürler İşler
Ankara Asfalt,  Ankara Asfalt Firmaları,  Asfalt Firmaları,  Blog

Yol Yapım Aşamalarında Hangi Prosedürler İşler?

Yol Yapım Aşamalarında Hangi Prosedürler İşler? Yol yapım aşamalarının hangi prosedürleri içerdiği konusu sık sık merak edilen bir konudur. Bu bağlamda yol yapım prosedürlerini profesyonel bir şekilde uygulayan; Göçmen Yol olarak sizler için bir rehber hazırladık. Şimdi gelin yol yapım aşamalarını hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Yol Yapım Aşamaları Nelerdir?

Yol yapım aşamaları ile ilgili tüm detayları aşağıdaki gibidir.

Takas ve Kazı

Ayrıca yolun üzerine inşa edileceği alan; ağaçların, çalıların ve çalıların kaldırılmasını gerektiren tüm bitki örtüsünden arındırılmalıdır. Hafriyat araçları ayrıca, gelecekteki yolun patikasındaki kayaları ve taşları kazıp kaldıracak. Temizlenen arazinin erozyona uğramasını önlemek için çitler; hendekler ve havzalar dahil olmak üzere kontrol cihazları kurulmakta.

Montaj

Sonuç olarak kazıcılar, kazı makineleri ve buldozerler gelecekteki patikanın çalışacağı alanın üzerine; kir ve toprak atarken yol şekillenmekte. Yüzey daha sonra derecelendiriciler tarafından düzleştirilmekte. Büyük beton borulardan oluşan; menfezler ve drenajlar yeraltı suyu, kanalizasyon veya yağmur suyunu uzaklaştırarak yolun taşmasını önlemek için döşenmekte.

İnce Tesviye

İnce tesviye, inşaat işçilerinin yüzeyi yapısal mühendisler tarafından sağlanan planlara göre tesviye ederek hazırlamasını gerektirir. Hassas tesviye, el emeği ve kazmanın, yanı sıra tesviye; makinesi olarak da adlandırılan tesviye tesisi makinelerini gerektirir. Tesviyenin kalıcı olması için kireçtaşı veya beton ile stabilize edilmekte.

Agrega Tabanı

Yüzeyin başka bir derecelendirilmesinden sonra, agrega temel tabakası döşenmekte. Agrega tabanı, kırma taş veya çakıldan yapılmakta ve yol yüzeyine eşit olarak yerleştirilmekte. Yol bir kasaba veya şehirdeyse; yüzeye çakıl yerleştirildikten hemen sonra kaldırım ve oluk için bir bordür inşa edilecektir. Yol daha sonra yeniden ince derecelendirilmekte.

Asfalt Kaplama

Yol Yapım Aşamalarında Hangi Prosedürler İşler? Çakıl eşit olarak dağıtıldıktan sonra asfalt dökülmekte. Mesela asfalt, bir petrol yan ürünü; bir agrega temel malzemesi ve bitüm adı verilen yapışkan, yapışkan bir maddenin bir karışımıdır. Yolda beklenen trafiğe bağlı olarak, üst üste dört katmana kadar asfalt yerleştirilmekte. Ankara asfalt, genellikle mühendisin şartnamesine göre büyük tesislerde üretilmekte ve karıştırılmakta. Sıcak asfalt, malzemeyi hemen dökülmekte ve üzere şantiyeye taşıyan kamyonlara doldurulmakta. Son asfalt tabakası dökülmeden önce kaldırımların ve olukların bitirilmesi gerekir. Planlayıcılar tarafından belirlenen yerlere uygun yol işaretlerinin yerleştirilmesi ve yol işaretlerinin uygulanmasıyla inşaat işi sonuçlandırılmakta.